ECASSE - ÇEVRE OKURYAZARLIĞI EĞİTİMİ / FAIR TRADE SCHOOL

Adil Ticaret Duyarlılığı

Fairtrade - Adil Ticaret bilinci, dünya üzerinde yaşayan diğer insanlarla ne kadar bağlantılı olduğumuzu açığa çıkartarak, öğrencilere büyüleyici bir dünyanın kapılarının açar. Bir Fairtrade (Adil Ticaret) okuluna dönüşmek, dünya çapında bir harekete katılmaktır. Bu hareket, yaşları ne olursa olsun, öğrencilere dünyada bir fark yaratabilme gücüne sahip olduklarını öğretmektedir. Adil ticaret, yiyeceklerimizin nereden geldiği ve dünya etrafındaki insanlarla nasıl bağlantımız olduğu gibi küresel meselelere bakış fırsatı sunmaktadır. Öğrenciler ekip çalışması ve işbirliğinden küçük bir şekerci dükkânı ya da büfe işletme üzerine ikna edici makale yazmaya kadar geniş bir yelpazede beceriler kazanır.

Öğrenciler, sabah kahvaltısını yapmadan önce ya da insanların bir yiyeceği ziyan etmeden önce, bu besinin masalarına gelinceye dek pek çok yol kat ettiği ve pek çok insanın emeğinden geçtiğini görebilirler.

Ayrıca, adil ticaret okulu öğrencileri bir besinin sürekliliğini sağlamak amacıyla üreticinin, işçinin ve çiftçinin haklarının ve iyi çalışma koşullarının korunması ve sağlanmasının gerekliliğini kavrar. Besinin yetiştiği çevrenin ve hatta yetiştirilme koşullarının uygunluğunun korunmasının önemini de anlar. Üretici, işçi ve çiftçiler sağlanan iyi çalışma koşulları ve emeklerinin karşılığını alacak şekilde ücrete tabii tutulduklarında, ailelerine daha iyi bakabilme şansına da sahip olabilirler.  Mutlu bir ortamda yaşayan ve çalışan bu işçi ve üreticiler kaliteli besinler üretmeye devam ederler. Besin zincirimizin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasını merkeze alan bir anlayışla çalışan KAYI Okullarında adil ticaret bilinci çalışmaları, öğrencilerde bu farkındalığı yaratmak üzere yapılmaktadır.