KAMPÜSTE YAŞAM KAMPÜS


KAMPÜSTE YAŞAM / KAMPÜS

KAMPÜSÜMÜZ
KAYI Okulları, Ömerli Ormanı yanındaki 20 dönüm açık aktivite alanı ile tüm sınıf seviyelerinde “doğa temelli öğrenme” yaklaşımının uygulanmasına imkan sağlayan, doğa ile iç içe bir yerleşke alanına sahiptir. Eğitimin dört duvar arasına sıkışmak zorunda olmadığı, akademik olarak öğretilmek istenen her bilimin karşılığının doğada bulunduğu anlayışında yola çıkarak öğrencilerimizin orman dersleriyle proje konularını doğadan ve alan gezilerinden ilham alarak oluşturması sağlanır. 

Okulumuzda mekanların fiziksel düzeni; etkileşimi, iletişimi ve ilişkilerin çeşitliliğini destekleyecek ve öğrenmeyi teşvik edecek nitelikte tasarlanmıştır. Fonksiyonel bölgelerin akışı şeklinde ifade edilebilecek bu düzenin en önemli özelliği birçok aktivitenin birlikte sürdürülebilmesi, bilginin ve kültürel öğrenmenin ilişkisel alanlar içerisinde etkinleştirilebilmesidir.
12 bin metrekare kapalı alanda 4 kata yayılan modern teknik cihazlarla donatılmış yerleşkesinde anaokulundan yükseköğrenime kadar eğitim verilir. Tam donanımlı fiziksel yapıya sahip olan kurumumuzda 34 adet derslik, 6 adet laboratuvar, 7 atölye, müzik bölümü, dans ve spor odaları,  oyun ve aktivite alanları, 1 adet kütüphane ve medya merkezi, 1 adet açık ve 1 adet kapalı spor sahası, sinema, oditoryum ve sahne alanları yer alır.

Derslikler
“Akıllı Sınıf” özelliği taşıyan akıllı tahta ve barkovizyon sistemiyle donatılmış toplam 34 adet dersliğimiz, öğrencilerimizin azami konsantrasyon ile rahatça dersi dinleyebilmeleri ve katılabilmelerine imkan sağlayan bir düzen içerisinde geniş, ferah ve aydınlık mekanlar olarak tasarlanmıştır. Ergonomik masa ve sandalyelerle çocuklarımızın gelişimleri düşünülerek ortopedisyen önerileri doğrultusunda sıra ve masa seçimi yapılmıştır. Derslik koridorlarımızda her öğrencimizin kendine ait kişisel dolap ve rafları bulunur. 

Anaokulu derslikler
Yaratıcılık, ilişki, çevre, öğrenme ve öğretme, uygulama gibi Reggio Emilia yaklaşımının temel değerleri doğrultusunda dizayn edilen KAYI Anaokulu derslikleri oyun ve öğrenmenin iç içe geçtiği, çocukların birbirlerinden öğrenmesini mümkün kılan yapıda tasarlanmıştır. Dış dünyanın küçük bir modeli olarak düzenlenen anaokulu alanları, bir anlamda toplumun özü ve damıtılmış hali kabul edilerek üçüncü bir öğretmen olarak çocuğun öğrenmesinde önemli bir yer tutar. Asma katı bulunan iki katlı anaokulu dersliklerinin her biri sınıfa ait terasa ve ortak bahçe alanına açılır. Küçük birer ev gibi tasarlanan 6 adet anaokulu dersliğinde mutfak, dinlenme odası, kendine ait tuvaleti ve mini atölyeleri yer alır.

Laboratuvar
Öğrencilerimizin güvenli koşullarda deney ve gözlem yapmalarına imkan sağlayan Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilimler Laboratuvarları modern teknoloji imkanları ve malzemeleri kullanılarak tasarlanmıştır. Ortaokul ve lise öğrencilerimizin yanı sıra tüm sınıf seviyeleri tarafından kullanılan laboratuvarlarımızda etkili öğrenmeyi sağlayan bilgisayar, sinevizyon, akıllı tahta ve projeksiyon cihazlarından oluşan donanım ve deney setleri yer alır. Her öğrencinin birebir uygulama yapabilmesi için bilgisayar kullanma imkanına sahip olduğu Bilişim Teknolojileri ve Kodlama Laboratuvarında wireless teknoloji ve 24 saat kesintisiz internet bağlantısı ile öğrencilerimizin en yeni bilişim teknolojilerini öğrenmesi hedeflenir.

Kütüphane & Medya Merkezi
Modern görünümü, 5 kattan oluşan özel bir tasarıma sahip kütüphanemiz, öğrencilerimizin kitapla ilk ciddi teması kurduğu, kitap okuma ve araştırma yapma alışkanlığı kazandığı mekan olması açısından fiziki şartları, materyal çeşidi, nitelikli eserler ve kitap varlığı açısından donanımlı bir mekan olarak düzenlenmiştir. Minderlerin bulunduğu okuma köşeleri, öğrencilerimize uygun olarak tasarlanan mobilyalar, özel ses ve ışık sistemleri, bilgisayar, yazıcı, scanner, projeksiyon donanımları ile her geçen gün zenginleşen kütüphanemizde yaş grubu özellikleri dikkate alınarak düzenlenmiş kitaplıklarımızda süreli yayınlar, danışma kaynakları, edebi ve bilimsel nitelikli kitaplar, çocuk kitapları, yabancı dilde kaynaklar (İngilizce, Almanca, İspanyolca), derse yardımcı test kitapları yer alır. CD, DVD, VCD gibi kitap dışı materyallerle görsel ve işitsel kaynaklara ulaşabilen galeriler bulunur.
Kütüphane, bir kitap ormanıdır.

Müzik Bölümü
Okulumuzda her öğrencinin yeteneği ölçüsünde bir enstrüman üzerinde yoğunlaşması ve bu enstrümanı çalmayı öğrenmesi amacıyla Müzik Bölümü tasarlanmıştır. Ses ve çalgı eğitimi alanlarına yönelik çeşitli konularda öğrencilerimizin araştırma yapmaları, müziksel yazma/müziksel yaratıcılık ve müziksel ifadelerinin gelişmesine imkan sağlayan modern tasarımlı Müzik Bölümümüzde 9 adet bireysel enstrüman odası, orkestra ve koro odası, kayıt stüdyosu yer alır. Akustik paneller ve ses yalıtımlı kapılar ile sağlanan akustik ve ses izolasyonu sayesinde kaliteli ses duyumunun sağlandığı Müzik Bölümünde öğrencilerimiz keman, piyano, gitar, bateri gibi farklı müzik enstrümanları alanında eğitim alırlar.

Atölyeler
Okulumuzda anaokulunda yüksek öğrenime kadar devam eden öğrencilerimizin her yaşta kendilerini ifade etmelerini sağlayan güvenli, tam donanımlı ve sofistike olarak tasarlanmış birçok sanat ve zanaat atölyesi yer alır. Çocuğun farklı ifade dillerini kullanabileceği sonsuz fırsatlar sunan, ilgi çekici, merak ve heyecan uyandıran çalışma ortamları olarak düzenlenen Görsel Sanatlar Atölyeleri, Marangoz ve Maker, Yağlı Boya, Heykel ve Seramik, Işık, Dijital, Mutfak, Yaşayan Organizmalar, Teknik Çizim Atölyelerimiz tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin kulüp ve eğitim çalışmalarını yürütmeleri için tasarlanmıştır. Atölyelerde öğrencilerimiz üretim yetenekleri kazanırken, yeni üretim teknoloji ve materyallerini tanırlar ve tüketen değil, üreten bireyler olarak yetişirler. 
Atölyeler, düşünce ve proje üretme laboratuvarlarıdır ve öğrenmenin kalbidir. 

Spor Alanları
Basketbol, voleybol, hentbol, badminton, masa tenisi sporlarının yapıldığı kapalı spor salonumuz, öğrencilerimizin akademik gelişimlerine paralel olarak fiziksel, zihinsel ve ruhsal bakımdan dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri amacıyla tasarlanmıştır. Dans, aikido, jimnastik ve yoga odaları, soyunma ve malzeme odaları bulunan spor alanlarımız, öğrencilerimizin spor branş becerilerini geliştirmelerine yönelik malzeme ve fiziksel donanıma sahiptir. Okulumuzun ortak alanlarında bulunan masa tenisi alanları da öğrencilerimizin ders aralarında sosyalleşebildiği ve eğlenebildiği mekanlar olarak düzenlenmiştir. Okulumuzda ön bahçe alanında basketbol, voleybol, hentbol, badminton, tenis sporlarının yapılabildiği açık spor alanı bulunur. 

Gösteri Alanları
Profesyonel teknik donanımlara sahip gelişmiş reji odası, zengin ışıklandırma, projeksiyon, ses ve sıcak-soğuk havalandırma sistemi, konforlu kulis ve oturma düzeni ile 300 kişi kapasiteli oditoryum ve alt sahne alanı; ulusal anma-kutlama günlerinin, çok yönlü sosyal etkinliklerin gerçekleştirildiği, tiyatro oyunlarının sahnelendiği, toplantı, panel, açık oturum, sempozyum ve yarışmaların, sanat ve sahne etkinliklerinin düzenlendiği bir alandır. 

Aktivite ve Sosyalleşme Alanları
Eğitim kompleksimizin zemin ve 2. katında tasarlanan Aktivite ve Sosyalleşme Alanları, teneffüslerde öğrencilerimizin ve çeşitli etkinliklerde velilerimizin bir araya gelerek keyifli sohbetler gerçekleştirebildikleri, oyun oynayabildikleri sosyal alan olarak düzenlenmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise ortak alanlarında, öğrencilerimizin teneffüs saatlerini eğlenceli olduğu kadar öğrenerek geçirmesi amacıyla İngilizce ve Türkçe scrabble, satranç, çarkıfelek, sudoku, mangala, engel, dokuz taş, reverse oyun alanları ve koridor oyun masaları yer alır.   

Yemekhane
Okullarımızda yemek hizmetleri, öğrencilerimizin sağlıklı, dengeli ve hijyenik beslenmelerinin kontrolünü sağlamak amacıyla kurum diyetisyen ve doktorumuzun tavsiyeleri doğrultusunda oluşturulur. Okul Yönetimi tarafından yapılan kontrol ve düzenlemeler ile yemek hizmetinin okulumuzun tüm öğrencileri için kahvaltı, öğle, ikindi olmak üzere 3 öğün şeklinde verilmesi sağlanır. Günlük olarak 300 kişi için yemek hizmetinin verilebildiği fiziksel ve teknik koşullara sahip olan yemekhanemiz öğrencilerimizin sadece yemek ihtiyaçlarına değil, dinlenme, çalışma ve müzik dinleme ihtiyaçlarına da cevap verebilecek kalite ve modernlikte tasarlanmıştır. Aynı zamanda okul koridorlarımızda ortaokul ve lise öğrencilerimizin yararlanabildiği otomatlar yer alır. 

Sinema Salonu
Kampüsümüzde öğrencilerimizin müfredat derslerini destekleyecekleri ve yabancı dil gelişimine katkıda bulunacak görsel çalışmaları izleyebildikleri bir sosyal aktivite alanı olarak planlanan 3D Sinema Salonunda, yeni nesil 3D donanım ve profesyonel ses sistemi ile canlı, etkili ve kalıcı öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanır.  

Bahçe ve Orman
Eğitimin dış mekanlara taşınmasının çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimine olumlu katkılar sağladığı gerçeğinden hareketle “kötü hava yoktur, iyi giyinmemek vardır.” Yaklaşımının benimsendiği okullarımızda öğrencilerimizin her mevsim koşulunda doğayla iç içe vakit geçirebilecekleri açık hava sosyal alan düzenlemeleri yapılmıştır. Yeşil alanlar, tarım bahçesi, oyun parkları ve spor sahalarının bulunduğu bahçemizde öğrencilerimizin güvenliği için her türlü ayrıntı düşünülerek öğrencilerimizin hem öğrenerek hem de eğlenerek vakit geçirmeleri hedeflenmiştir. Yerleşkemizin yan tarafında bulunan Ömerli Ormanı öğrencilerimizin bedensel gelişimleri destekleyecek, bağışıklık sistemlerini güçlendirecek projeleri gerçekleştirmelerine imkan sağlayan bir alan olarak tüm seviyelerde değerlendirdiğimiz doğal bir alandır.