AKADEMİK SOSYAL SORUMLULUK


KAMPÜSTE YAŞAM  / SOSYAL SORUMLULUK

KAYI Okulları sosyal sorumluluk projelerinde tüm çalışanlar, öğrenciler ve katılmak isteyen veliler yer alır. İsteyen herkes sosyal sorumluluk projesi geliştirebilir ve öneride bulunabilir. Projeler okul yöneticisi, kurumsal iletişim müdürü, öğrenciler, öğretmenler ve projede yer almak isteyen diğer kişilerden oluşturulan ekip tarafından yürütülür.

Öğrencilerimizin okudukları her eğitim yılında bir sosyal sorumluluk projesine aktif olarak katılması amaçlanır.

Eğitim Kurumumuzda toplum ve hizmet çalışmaları, eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilir ve öğrencilerimiz sahip oldukları enerjiyi toplum yararına kullanabilen bireyler olarak geleceğe hazırlanırlar.

Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Toplum hizmetleri kapsamında proje planlarımızı oluştururken, işlenen temanın her öğrencimiz tarafından içselleştirilmesini hedefliyoruz. Sosyal sorumluluğun, yardımseverliği kapsadığına fakat bunun ötesinde bir bilinç gerektirdiğine inanıyor, bu doğrultuda faaliyetler düzenliyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz ile öğrencilerimizin toplumsal sorunlar konusunda bilinçlenmelerini, bir sorunu belirleme, çözüm planlama ve hayata geçirme konusundaki becerilerini de geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Toplum hizmetleri çalışmalarımızı, her sınıf seviyesine, yaş düzeylerine ve ünite konularına uygun olarak belirledikten sonra tüm akademik yılı kapsayacak çalışmalar yürütmekteyiz.

1. FARKINDALIK PROJELERİ: 

    

Yıl boyunca çeşitli sağlık kuruluşları; LÖSEV, KIZILAY, KAÇUV, TOFD, OBEZİTE DERNEĞİ, DİYABET DERNEĞİ, ÇÖLYAKLA YAŞAM DERNEĞİ, BİR CAN BİN UMUT DERNEĞİ, TOHUM OTİZM VAKFI ile yaptığımız destek projeleri kapsamında, öğrencilerimizin yardım etme, empati kurma gibi manevi değerlerini kuvvetlendirmeyi, ihtiyaç sahiplerine kermes faaliyetleri ile destekte bulunmayı hedefliyor, çağımız hastalıkları hakkında yapılacak seminer çalışmaları ile öğrencilerimize farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz.

http://www.losev.org.tr/v2/tr/default.asp

http://www.kizilay.org.tr/

http://www.kacuv.org/

http://www.tofd.org.tr/

http://www.obezitearastirma.org/

http://www.turkdiab.org/

http://www.colyak.org.tr/

http://bircanbinumut.org/

https://www.tohumotizm.org.tr/ 

2. IŞIK PROJESİ:

Görme  engellilerin ve az gören bireylerin eğitim kalitesinin ve kültür seviyelerinin arttırılarak öncelikle hayata tutunmalarına yardımcı olmayı, diğer yandan eğitim düzeylerini kabul edilebilir oranda geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu bağlamda, görme engelli kardeşlerimiz için öğrencilerimiz ile kitap okuma faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca çocuklarımızın, görme engelli arkadaşlarının dünyasını anlamalarını ve empati kurmalarını, onlarla paylaşımda bulunmalarını sağlamak adına, çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyor, söyleşiler düzenliyoruz. Türkçe roman ve hikâye kitaplarının yanı sıra, İngilizce öğreten kitaplar ile yabancı dil öğrenme isteklerine de cevap vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca, yıl içinde yapılan çeşitli faaliyetler kapsamında elde ettiğimiz gelirler ve Görme Engelliler Derneği ile işbirliği halinde ihtiyaç sahiplerine kırma baston hediye ediyoruz.

3- HUZUREVİ SAKİNLERİ: 

  

Kartal Anadolu Huzurevi sakinleri ile gerçekleştirdiğimiz projemizde amacımız; toplumsal değerlerimiz ve okul kültürümüz çerçevesinde sevgi, saygı, sorumluluk gibi kavramların çocuklar tarafından anlamlandırılmasını sağlamak, bu değerleri büyüklerimiz ile birlikte yaşayarak, eğlenerek, paylaşımda bulunarak öğrenmektir. Çocuklarımız aynı zamanda okulda atölyelerinde gerçekleştirdikleri faaliyetleri, atölye dışında tamamen sevgi dolu bir ortamda gerçekleştiriyorlar ve dönem dönem huzurevi sakinlerini atölyelerimizde misafir ediyorlar. Bir taraftan yaşlıları mutlu eden ve faydalı olduklarını hissettiren, diğer taraftan da çocuklara benzersiz bir deneyim sağlayan proje kapsamında; anaokulu öğrencileri ve huzurevi sakinleri sanatsal faaliyet çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Aynı zamanda özel günlerde yapılan ziyaretler ile çeşitli paylaşımlarda bulunuyorlar.

5- eTwining –UNUTULMUŞ MESLEKLER: 

eTwining, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için oluşturulan bir platformdur. Bizde KAYI Okulları olarak ülkeler ile uluslararası sosyal sorumluluk projeleri yelpazesinde eTwining önderliğinde öğrencilerimiz ile çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

https://etwinning.net

6- HERKESE KİTAP, HER YERDE KİTAP: 

“Herkese Kitap, Her Yerde Kitap” sloganı ile yola çıkan öğrencilerimiz, yıl boyunca öğrendikleri değerleri gerçek hayattaki sorumlulukları ile pekiştirmek amacıyla yürüttükleri sosyal sorumluluk projesi ile Şile’deki Çayırbaşı Fatma Seher Hanım Ortaokuluna kütüphane kurdular. Öğrencilerimiz mekânın yeniden düzenlenmesi, boyama, malzeme temini, kitap alımı gibi tüm süreçlerde aktif olarak görev aldılar. Proje için okul içerisinde düzenledikleri kermeslerden elde ettikleri gelir ile kütüphaneyi tamamladılar. Önümüzdeki yıllarda Çayırbaşı Ortaokulu öğrencileri ile bu mekânda bir araya gelerek kitap okuma günleri düzenleyecekler. Saygı, sevgi, sorumluluk, iletişim, çalışkanlık, sabır, hoşgörü, tüketim bilinci, eşitlik, adalet, işbirliği, özgürlük değerlerimizi ve çevremize karşı sorumluluk ve yardımlaşma bilincimizi yansıttığımız bu projemiz ile sonraki yıllarda çeşitli okullar ile işbirliği halinde çalışmayı hedefliyoruz.

7- UMUTLARIMIZ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜYOR: 

  

Çekmeköy Belediyesi ile yapılan görüşmeler doğrultusunda, yardıma ihtiyacı olan ailelerin tespiti ile başlayan projemiz kapsamında tüm aile bireyleri ve özellikle çocuklar için, yeni yıl hediyeleri olarak çeşitli oyuncak ve kıyafet paketleri hazırladık.  Proje gönüllüsü öğretmen ve öğrencilerimiz ile birlikte ailelere hediyelerimizi teslim ettik. Her yıl devam edecek projemizle ihtiyaç sahibi ailelerimizi unutmuyor, her zaman yanlarında olmaya çalışıyoruz. 

8-SEVİMLİ DOSTLARIM:  

 

Öğrencilerimiz ve tüm çalışanlarımızla birlikte yürüttüğümüz bu proje ile hayvan sevgisini güçlendirerek çocuklarla hayvanlar arasında dostluk bağı oluşturmak, yardımlaşmayı pekiştirmek amacını taşıyoruz. Sokak hayvanları için barınak yapımı, mama, battaniye toplama kampanyası, hayvanlar için kermes etkinlikleri, barınak gezileri düzenleyerek çocuklarımızın hayvanlara karşı olumlu bir yaklaşım geliştirmelerini hedefliyoruz.

www.facebook.com/SevimliDostlarim/

9- E-ATIK: 

Teknolojinin hızla ilerlediği ve kendini yenilediği günümüzde, teknoloji hayatımızı ne kadar kolaylaştırmış olsa da çevreye verdiği zarar oldukça fazla. Bu düşünceyle yola çıkan çocuklarımız E-Atık projesi ile kullanılmayan elektronik cihazları yıl boyunca topluyor, yılsonunda yetkin kişilere ulaştırıyor. Böylece çevreye karşı duyarlılıklarını bir kez daha göstermiş oluyorlar. E-atıkların geri dönüşüme gönderilmesi sayesinde çevre ve doğal kaynaklar korunuyor, enerji verimliliği sağlanıyor ve atıkların altyapısındaki değerli maddeler sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlamış oluyorlar.