ECAS PROGRAMLARI ECAS BİLİNCİ PROGRAMLARI ECASSOR - SOSYAL SORUMLULUK


ECAS BİLİNCİ PROGRAMLARI / ECASSOR - SOSYAL SORUMLULUK

Toplum ve Hizmet Çalışmaları
Öğrencilerimizin okudukları her eğitim yılında bir sosyal sorumluluk projesi yapması beklenir.
Eğitim Kurumumuzda toplum ve hizmet çalışmaları, eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilir ve öğrencilerimiz sahip oldukları enerjiyi toplum yararına kullanabilen bireyler olarak geleceğe hazırlanırlar.
Toplum hizmetleri kapsamında proje planlarımızı oluştururken, işlenen temanın her öğrencimiz tarafından içselleştirilmesini hedefliyoruz. Sosyal sorumluluğun, yardımseverliği kapsadığına fakat bunun ötesinde bir bilinç gerektirdiğine inanıyor, bu doğrultuda faaliyetler düzenliyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz, öğrencilerimizin toplumsal sorunlar konusunda bilinçlenmelerini sağladığı gibi bir sorunu belirleme, çözüm planlama ve hayata geçirme konusundaki becerilerini de geliştiriyor.
Toplum hizmetleri çalışmalarımız, her sınıf seviyesine, yaş düzeylerine ve ünite konularına uygun olarak belirleniyor.

Öğrencilerin topluma, özellikle toplumdaki daha az avantajlı kişilere karşı sorumluluk ve duyarlılık bilinci geliştirmelerini, aynı zamanda kendi potansiyellerine ulaşabilmeleri için kendi yetenek ve ilgilerini keşfetmelerini istiyoruz. 

2016-2017 Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

1. FARKINDALIK PROJELERİ: 

Yıl boyunca çeşitli sağlık kuruluşları; LÖSEV, KIZILAY, KAÇUV, TOFD, OBEZİTE DERNEĞİ, DİYABET DERNEĞİ, ÇÖLYAKLA YAŞAM DERNEĞİ, BİR CAN BİN UMUT DERNEĞİ ile yapacağımız destek projeleri kapsamında, öğrencilerimizin yardım etme, empati kurma gibi manevi değerlerini kuvvetlendirmeyi, ihtiyaç sahiplerine kermes faaliyetleri ile destekte bulunmayı hedefliyor, çağımız hastalıkları hakkında yapılacak seminer çalışmaları ile öğrencilerimize farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz.

http://www.losev.org.tr/v2/tr/default.asp

http://www.kizilay.org.tr/

http://www.kacuv.org/

http://www.tofd.org.tr/

http://www.obezitearastirma.org/

http://www.turkdiab.org/

http://www.colyak.org.tr/

http://bircanbinumut.org/

 

2. IŞIK PROJESİ:

Görme  Özürlülerin  ve  az  gören  bireylerin  eğitim  kalitesinin  ve  kültür  seviyelerinin  arttırılarak  öncelikle  hayata  tutunmalarına  yardımcı  olmayı, diğer  yandan  eğitim  düzeylerini  kabul  edilebilir  oranda  geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu bağlamda, görme özürlü kardeşlerimiz için öğrencilerimiz ile kitap okuma faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca çocuklarımızın, görme özürlü arkadaşlarının dünyasını anlamalarını ve empati kurmalarını, onlarla paylaşımda bulunmalarını hedefliyoruz. Türkçe roman ve hikâye kitapları yanısıra, İngilizce öğreten kitaplar ile yabancı dil öğrenme isteklerine de cevap vereceğiz. Ayrıca, yılsonunda yapılacak Trinity Stars kapsamındaki oyunumuzdan elde edeceğimiz gelir ile ihtiyaç sahiplerine kırma baston almayı planlıyoruz.

3- HUZUREVİNDE SANAT: 

2016-2017 eğitim-öğretim yılı için Kartal Anadolu Huzurevi sakinleri ile gerçekleştireceğimiz projemizde amacımız; toplumsal değerlerimiz ve okul kültürümüz çerçevesinde sevgi, saygı, sorumluluk gibi kavramların çocuklar tarafından anlamlandırılmasını sağlamak, bu değerleri büyüklerimiz ile birlikte yaşayarak, eğlenerek, paylaşımda bulunarak öğrenmektir. Çocuklarımız aynı zamanda okulda atölyelerinde gerçekleştirdikleri faaliyetleri, atölye dışında tamamen sevgi dolu bir ortamda gerçekleştirmiş olacaklar. Bir taraftan yaşlıları mutlu eden ve faydalı olduklarını hissettiren, diğer taraftan da çocuklara benzersiz bir deneyim sağlayan proje kapsamında; anaokulu öğrencileri ve huzurevi sakinleri her ay yapılacak sanatsal faaliyet çalışmaları ile buluşur, yılsonunda yapacağımız sergide ortak çalışmaları sergilenir.

http://www.kartalanadoluhuzurevi.com

4- EĞİTİM HERKESİN HAKKI

Türkiye’de 0-6 yaş arasında 528 çocuğun bakacak kimsesi olmadığı için, anneleriyle birlikte cezaevlerinde kaldığı gerçeğiyle yola çıkılan bir sorumluluk projesine, destek vermek amaçlanmaktadır. Hiçbir suçu olmadığı halde cezaevlerinde bulunan çocukların dışarıdaki yaşıtlarıyla eşdeğer bir eğitim almalarına katkıda bulunmak, okulumuzda ve çevremizde bu konuyla ilgili olarak farkındalık yaratmak, cezaevinde bulunan çocukların en zaruri ihtiyaçlarını ( Bebek Bezi, Mama, Şampuan, Sabun, Kıyafet, Ayakkabı, Oyuncak, Kreş Malzemeleri, Kitaplar, Eğitim CD’leri vb) karşılamak, mucizevi bir etki yaratmak amaçlanmaktadır. Ben de bir katkı sağlayabilir miyim? düşüncesiyle yola çıkılan proje kapsamında Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı aracılığıyla içerdeki çocuklara yardım etmektir. 

www.icerdecocukvar.com

5- eTwining –UNUTULMUŞ MESLEKLER: 

eTwining, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için oluşturulan bir platformdur. Bizde KAYI Okulları olarak ülkeler ile uluslararası sosyal sorumluluk projeleri yelpazesinde eTwining önderliğinde öğrencilerimiz ile “UNUTULMUŞ MESLEKLER (Forgotten professions) “projesinde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Amacımız, Türkiye de unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş meslekleri günümüz gençleri ile keşfedip tüm dünyaya tanıtmak ve bu meslekleri tekrar canlandırabilmek. Polonya, İtalya, Fransa, Arnavutluk, Sırbistan, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerinde dâhil olduğu bu projede; yapacağımız araştırmalar ve bu doğrultuda hazırlayacağımız sunumlar ile başarılı olup, sertifikalarımızı yurtdışından almayı hedefliyoruz.

https://etwinning.net

6- KORİDOR KÜTÜPHANESİ: 

Hayata Renk Ver Derneği ile yürüttüğümüz, uzun süreli yatılı tedavi gören çocuklarda okuma bilincini geliştirmek ve çocukların hastanedeki süreçlerini verimli kılmak için oluşturduğumuz Koridor Kütüphanesi Projemiz ile anlaşmalı hastanemize kütüphane oluşturuyor ve kitap desteğinde bulunuyoruz.

http://www.hayatarenkver.org/koridor-kuumltuumlphanesi.html

7- UMUTLARIMIZ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜYOR: 

2015-2016 eğitim-öğretim yılında başlayan projemiz öncelikle, Çekmeköy Belediyesi ile yapılan görüşmeler doğrultusunda, yardıma ihtiyacı olan ailelerin tespiti ile başladı. Yeni yıl hediyeleri tüm aile bireyleri ve özellikle çocuklar için, çeşitli oyuncak ve kıyafet paketleri olarak hazırlandı ve proje gönüllüsü öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından evlerine götürüldü. Bu yıl da ailelerimizin yeni yıl hediyeleri gönüllü çocuklarımız tarafından hazırlanmakta. Ailelerimizi unutmuyor, her zaman yanlarında olmaya çalışıyoruz. 

8-SEVİMLİ DOSTLARIM:  

2015-2016 eğitim-öğretim yılında, hayvan sevgisini güçlendirmek ve çocuklarla hayvanlar arasında dostluk bağı oluşturmak, yardımlaşmayı pekiştirmek için başlattık bu projeyi. Sokak hayvanları için barınak yapımı, mama, battaniye vs. toplama kampanyası, hayvanlar için kermes etkinlikleri, çocuklarla barınak gezileri yapıp onlara hayvanlarla paylaşımda bulunma imkânı sunuyoruz.

www.facebook.com/SevimliDostlarim/

9- NEDEN OLMASIN: 

Çekmeköy Belediyesi ile ortak yürüteceğimiz projemizde; çevremizde bulunan görsel eksikleri gidermeyi, çevreye duyarlılığı arttırmayı ve çevre düzenlemesi yapmayı amaçlıyoruz. Çocuklarımız ile birlikte çevremizde görebileceğimiz materyalleri daha dikkat çekici, daha sanatsal ve daha yaratıcı hale getirmeyi planlıyoruz.